the guidon online

Filed under Sports, Wrestling

Indian wrestling competes at home and Russell

Senior+Cory+Hale+wrestling+at+the+Bob+Kuhn+Prairie+Classic.+The+Indian+wrestling+team%27s+next+action+will+be+Jan.+3+at+Liberal+for+the+Liberal+Dual.
Back to Article
Back to Article

Indian wrestling competes at home and Russell

Senior Cory Hale wrestling at the Bob Kuhn Prairie Classic. The Indian wrestling team's next action will be Jan. 3 at Liberal for the Liberal Dual.

Senior Cory Hale wrestling at the Bob Kuhn Prairie Classic. The Indian wrestling team's next action will be Jan. 3 at Liberal for the Liberal Dual.

MacKenzie Fagan

Senior Cory Hale wrestling at the Bob Kuhn Prairie Classic. The Indian wrestling team's next action will be Jan. 3 at Liberal for the Liberal Dual.

MacKenzie Fagan

MacKenzie Fagan

Senior Cory Hale wrestling at the Bob Kuhn Prairie Classic. The Indian wrestling team's next action will be Jan. 3 at Liberal for the Liberal Dual.

Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story






The Indian wrestling team competed at home for a double dual on Dec. 13, went 1-1 losing against Pratt and beating Plainville. Then the wrestling team travel to Russel for the Lincoln/Russel Invitation on Dec. 14 where they took first with 219.5 points beating Chapman, Russell, Ellsworth, Lincoln High School, and Stockton.

 

Hays Double Dual

Hays 31, Pratt 36

 

Individual:

106: Devon Weber (PRAT) over Devon Mayfield (HAYS) (Fall 0:35)

113: Kaiser Pelland (PRAT) over Brayden Hines (HAYS) (Fall 4:30)

120: Tarrant Young (PRAT) over Grant  Karlin (HAYS) (Dec 11-4)

126: Koda Dipman (PRAT) over Corey  Hale (HAYS) (Fall 2:58)

132: Creighton Newell (HAYS) over Dylan Cox (PRAT) (Fall 5:12)

138: Hazen Keener (HAYS) over Cody James (PRAT) (Dec 4-1)

145: Kyle  Casper (HAYS) over Hogan Thompson (PRAT) (Fall 0:49)

152: Kadence Riner (PRAT) over Landon Summers (HAYS) (Fall 5:06)

160: Jadon Koehler (PRAT) over Kreighton Meyers (HAYS) (Dec 4-3)

170: Chase Voth (HAYS) over Derek Roadhouse (PRAT) (MD 9-1)

182: Gavin Meyers (HAYS) over Caden Blankenship (PRAT) (Dec 4-0)

195: Cole Schroeder (HAYS) over Sevren Hance (PRAT) (Fall 3:36)

220: Gavin Nutting (HAYS) over Hunter Huber (PRAT) (Dec 6-5)

285: Raiden Kohman (PRAT) over Colter Conger (HAYS) (Fall 1:28)

 

Hays 42, Plainville 31

 

Individual:

106: Logan  Normandin (PLAI) over Devon Mayfield (HAYS) (MD 13-0)

113: Brayden Hines (HAYS) over Jesse Mackey (PLAI) (Fall 4:56)

120: Grant  Karlin (HAYS) over   (PLAI) (For.)

126: Corey  Hale (HAYS) over Conner Stahl (PLAI) (Fall 1:45)

132: Creighton Newell (HAYS) over Trenton Wray (PLAI) (Fall 2:18)

138: Hazen Keener (HAYS) over Gabe Kerns (PLAI) (Fall 3:39)

145: Brandon Rohr (PLAI) over Kyle  Casper (HAYS) (Dec 8-4)

152: Ben Hansen (PLAI) over Landon Summers (HAYS) (Dec 8-5)

160: Jordan Finnesy (PLAI) over Kreighton Meyers (HAYS) (Fall 1:33)

170: Chase Voth (HAYS) over Draxtin  Hovis (PLAI) (Fall 0:35)

182: Kobe Spiess (PLAI) over Gavin Meyers (HAYS) (Inj. [time])

195: Ryan Junkermeier (PLAI) over Cole Schroeder (HAYS) (Dec 4-1)

220: Gavin Nutting (HAYS) over Christian Ostrom (PLAI) (Fall 3:55)

285: Dakota Yost (PLAI) over Colter Conger (HAYS) (Fall 0:33)

 

Lincoln/Russell Invitational

Individual:

106

Devon Mayfield (2-5) placed 3rd and scored 7.0 team points.

Round 1 – Hunter Picking (Chapman) 8-6 won by fall over Devon Mayfield (Hays) 2-5 (Fall 1:29)

Round 2 – Devon Mayfield (Hays) 2-5 received a bye () (Bye)

Round 3 – Devon Mayfield (Hays) 2-5 received a bye () (Bye)

Round 4 – Teagan Nienke (Ellsworth ) 4-3 won by fall over Devon Mayfield (Hays) 2-5 (Fall 3:31)

Round 5 – Devon Mayfield (Hays) 2-5 received a bye () (Bye)

 

113

Gannon Winter (2-4) placed 3rd.

Round 1 – Gannon Winter (Hays) 2-4 received a bye () (Bye)

Round 2 – Gannon Winter (Hays) 2-4 won by fall over Brayson Young (Lincoln High School) 3-7 (Fall 1:03)

Round 3 – Stephan Baldwin (Russell) 12-2 won by decision over Gannon Winter (Hays) 2-4 (Dec 6-2)

Round 4 – Gannon Winter (Hays) 2-4 received a bye () (Bye)

Round 5 – Brayden Hines (Hays) 3-3 won by injury default over Gannon Winter (Hays) 2-4 (Inj. 5:47)

 

113

Brayden Hines (3-3) placed 2nd and scored 14.0 team points.

Round 1 – Brayden Hines (Hays) 3-3 won by fall over Brayson Young (Lincoln High School) 3-7 (Fall 1:24)

Round 2 – Brayden Hines (Hays) 3-3 received a bye () (Bye)

Round 3 – Brayden Hines (Hays) 3-3 received a bye () (Bye)

Round 4 – Stephan Baldwin (Russell) 12-2 won by decision over Brayden Hines (Hays) 3-3 (Dec 6-2)

Round 5 – Brayden Hines (Hays) 3-3 won by injury default over Gannon Winter (Hays) 2-4 (Inj. 5:47)

 

120

Grant Karlin (2-0) placed 1st and scored 16.5 team points.

Round 1 – Grant Karlin (Hays) 2-0 won by fall over GarryWayne Moore (Stockton) 1-8 (Fall 1:42)

Round 2 – Grant Karlin (Hays) 2-0 received a bye () (Bye)

Round 3 – Grant Karlin (Hays) 2-0 received a bye () (Bye)

Round 4 – Grant Karlin (Hays) 2-0 won by decision over Camden Iwanski (Stockton) 8-8 (Dec 5-3)

Round 5 – Grant Karlin (Hays) 2-0 received a bye () (Bye)

 

126

Corey Hale (6-3) placed 3rd and scored 13.0 team points.

Round 1 – Tyson Hall (Ellsworth ) 7-3 won by fall over Corey Hale (Hays) 6-3 (Fall 5:49)

Round 2 – Corey Hale (Hays) 6-3 won by fall over Leighton Colburn (Stockton) 10-10 (Fall 1:08)

Round 3 – Corey Hale (Hays) 6-3 won by fall over Dayton Davis (Ellsworth ) 1-4 (Fall 1:21)

Round 4 – Corey Hale (Hays) 6-3 won by fall over Lucas Hecker (Hays) 0-5 (Fall 1:08)

Round 5 – Chandler Schoenberger (Russell) 16-1 won by fall over Corey Hale (Hays) 6-3 (Fall 4:21)

 

126

Lucas Hecker (0-5) placed 6th.

Round 1 – Leighton Colburn (Stockton) 10-10 won by major decision over Lucas Hecker (Hays) 0-5 (MD 14-2)

Round 2 – Chandler Schoenberger (Russell) 16-1 won by tech fall over Lucas Hecker (Hays) 0-5 (TF-1.5 2:50 (16-0))

Round 3 – Tyson Hall (Ellsworth ) 7-3 won by decision over Lucas Hecker (Hays) 0-5 (Dec 6-1)

Round 4 – Corey Hale (Hays) 6-3 won by fall over Lucas Hecker (Hays) 0-5 (Fall 1:08)

Round 5 – Dayton Davis (Ellsworth ) 1-4 won by fall over Lucas Hecker (Hays) 0-5 (Fall 1:11)

 

132

Creighton Newell (5-2) placed 1st and scored 20.0 team points.

Round 1 – Creighton Newell (Hays) 5-2 won by fall over Trenton Howelll (Stockton) 7-9 (Fall 4:43)

Round 2 – Creighton Newell (Hays) 5-2 won by fall over Tyson Palmer (Stockton) 0-11 (Fall 2:40)

Round 3 – Creighton Newell (Hays) 5-2 received a bye () (Bye)

Round 4 – Creighton Newell (Hays) 5-2 received a bye () (Bye)

Round 5 – Creighton Newell (Hays) 5-2 won by fall over Jacob Windholz (Russell) 11-4 (Fall 0:55)

 

138

Hazen Keener (4-4) placed 3rd and scored 11.0 team points.

Round 1 – Justin Henderson (Chapman) 9-7 won by decision over Hazen Keener (Hays) 4-4 (Dec 5-2)

Round 2 – Hazen Keener (Hays) 4-4 received a bye () (Bye)

Round 3 – Hazen Keener (Hays) 4-4 won by fall over Eryk Andalon (Ellsworth ) 1-3 (Fall 3:14)

Round 4 – Chantz Vath (Lincoln High School) 14-0 won by fall over Hazen Keener (Hays) 4-4 (Fall 1:32)

Round 5 – Hazen Keener (Hays) 4-4 won by fall over Caleb Powers (Russell) 0-4 (Fall 0:57)

 

145

Blake Stieben (6-2) placed 2nd.

Round 1 – Blake Stieben (Hays) 6-2 won by decision over Deyton Bedore (Stockton) 4-5 (Dec 5-0)

Round 2 – Blake Stieben (Hays) 6-2 won by fall over Morgan Kelley (Ellsworth ) 3-5 (Fall 2:35)

Round 3 – Blake Stieben (Hays) 6-2 received a bye () (Bye)

Round 4 – Blake Stieben (Hays) 6-2 won by tech fall over Jonathan DeLaCruz (Ellsworth ) 0-4 (TF-1.5 2:38 (17-1))

Round 5 – Kyle Casper (Hays) 8-0 won by fall over Blake Stieben (Hays) 6-2 (Fall 5:39)

 

145

Kyle Casper (8-0) placed 1st and scored 21.5 team points.

Round 1 – Kyle Casper (Hays) 8-0 received a bye () (Bye)

Round 2 – Kyle Casper (Hays) 8-0 won by fall over Jonathan DeLaCruz (Ellsworth ) 0-4 (Fall 1:32)

Round 3 – Kyle Casper (Hays) 8-0 won by fall over Morgan Kelley (Ellsworth ) 3-5 (Fall 0:51)

Round 4 – Kyle Casper (Hays) 8-0 won by tech fall over Deyton Bedore (Stockton) 4-5 (TF-1.5 5:25 (17-2))

Round 5 – Kyle Casper (Hays) 8-0 won by fall over Blake Stieben (Hays) 6-2 (Fall 5:39)

 

152

Brayden Grizzle (7-2) placed 2nd.

Round 1 – Brayden Grizzle (Hays) 7-2 won by fall over Marshall Hurlbut (Lincoln High School) 1-7 (Fall 2:43)

Round 2 – Brayden Grizzle (Hays) 7-2 received a bye () (Bye)

Round 3 – Brayden Grizzle (Hays) 7-2 won by fall over Caden Pfeifer (Russell) 7-4 (Fall 2:46)

Championship Bracket – Brayden Grizzle (Hays) 7-2 won by fall over Colton Crable (Chapman) 5-11 (Fall 2:40)

1st Place Match – Landon Summers (Hays) 7-2 won by fall over Brayden Grizzle (Hays) 7-2 (Fall 4:29)

 

152

Landon Summers (7-2) placed 1st and scored 26.0 team points.

Round 1 – Landon Summers (Hays) 7-2 won by fall over Brayden Nuss (Russell) 0-4 (Fall 0:55)

Round 2 – Landon Summers (Hays) 7-2 won by fall over Brad Vopat (Ellsworth ) 2-2 (Fall 1:13)

Round 3 – Landon Summers (Hays) 7-2 won by fall over Colton Crable (Chapman) 5-11 (Fall 3:00)

Championship Bracket – Landon Summers (Hays) 7-2 won by fall over Caden Pfeifer (Russell) 7-4 (Fall 1:23)

1st Place Match – Landon Summers (Hays) 7-2 won by fall over Brayden Grizzle (Hays) 7-2 (Fall 4:29)

 

160

Kreighton Meyers (5-1) placed 1st and scored 19.5 team points.

Round 1 – Kreighton Meyers (Hays) 5-1 received a bye () (Bye)

Round 2 – Kreighton Meyers (Hays) 5-1 received a bye () (Bye)

Round 3 – Kreighton Meyers (Hays) 5-1 won by fall over Brady Zsuzsics (Lincoln High School) 0-11 (Fall 0:43)

Round 4 – Kreighton Meyers (Hays) 5-1 won by fall over Gabe Fenn (Lincoln High School) 3-9 (Fall 1:10)

Round 5 – Kreighton Meyers (Hays) 5-1 won by tech fall over Jesse Whitmer (Russell) 6-7 (TF-1.5 2:57 (15-0))

 

170

Dalton Dale (4-2) placed 2nd.

Round 1 – Chase Voth (Hays) 4-2 won by fall over Dalton Dale (Hays) 4-2 (Fall 2:32)

Round 2 – Chase Voth (Hays) 4-2 won by fall over Dalton Dale (Hays) 4-2 (Fall 2:12)

 

170

Chase Voth (4-2) placed 1st and scored 18.0 team points.

Round 1 – Chase Voth (Hays) 4-2 won by fall over Dalton Dale (Hays) 4-2 (Fall 2:32)

Round 2 – Chase Voth (Hays) 4-2 won by fall over Dalton Dale (Hays) 4-2 (Fall 2:12)

 

182

DaVontai Robinson (2-1) placed 2nd and scored 12.5 team points.

Round 1 – DaVontai Robinson (Hays) 2-1 received a bye () (Bye)

Round 2 – DaVontai Robinson (Hays) 2-1 won by decision over Rylan Basart (Stockton) 9-8 (Dec 7-4)

Round 3 – Chance Hayden (Chapman) 7-1 won by fall over DaVontai Robinson (Hays) 2-1 (Fall 4:22)

Round 4 – DaVontai Robinson (Hays) 2-1 received a bye () (Bye)

Round 5 – DaVontai Robinson (Hays) 2-1 won by fall over Gavin Tully (Ellsworth ) 0-8 (Fall 1:16)

 

195

Cole Schroeder (7-1) placed 1st and scored 22.5 team points.

Round 1 – Cole Schroeder (Hays) 7-1 won by fall over Christian Soliz (Russell) 1-4 (Fall 1:07)

Round 2 – Cole Schroeder (Hays) 7-1 won by fall over Dalton Cooper (Lincoln High School) 1-4 (Fall 3:06)

Round 3 – Cole Schroeder (Hays) 7-1 won by fall over Jerry Marinhagen (Lincoln High School) 1-4 (Fall 1:13)

Round 4 – Cole Schroeder (Hays) 7-1 won by fall over Cole Martinez (Chapman) 6-6 (Fall 2:58)

Round 5 – Cole Schroeder (Hays) 7-1 won by decision over Dalton Harvey (Chapman) 11-5 (Dec 4-2)

 

220

Gavin Nutting (5-4) placed 2nd and scored 18.0 team points.

Round 1 – Gavin Nutting (Hays) 5-4 won by fall over Kenton Myers (Lincoln High School) 2-11 (Fall 0:46)

Round 2 – Gavin Nutting (Hays) 5-4 won by fall over Blake Hoss (Russell) 3-11 (Fall 1:23)

Round 3 – Zachery Ferris (Chapman) 13-3 won by fall over Gavin Nutting (Hays) 5-4 (Fall 2:28)

Championship Bracket – Gavin Nutting (Hays) 5-4 won by fall over Tra Barrientes (Lincoln High School) 10-4 (Fall 4:57)

1st Place Match – Zachery Ferris (Chapman) 13-3 won by fall over Gavin Nutting (Hays) 5-4 (Fall 5:59)

 

220

Colter Conger (4-4) placed 4th.

Round 1 – Colter Conger (Hays) 4-4 won by fall over Sam Princ (Lincoln High School) 6-7 (Fall 0:34)

Round 2 – Colter Conger (Hays) 4-4 received a bye () (Bye)

Round 3 – Tra Barrientes (Lincoln High School) 10-4 won by fall over Colter Conger (Hays) 4-4 (Fall 5:47)

Championship Bracket – Zachery Ferris (Chapman) 13-3 won by fall over Colter Conger (Hays) 4-4 (Fall 2:21)

3rd Place Match – Tra Barrientes (Lincoln High School) 10-4 won by fall over Colter Conger (Hays) 4-4 (Fall 0:56)

 

19mfagan@usd489.com

Print Friendly, PDF & Email
Leave a Comment

The Guidon intends for this area to be used to foster healthy, thought-provoking discussion. Comments are expected to adhere to our standards and to be respectful and constructive. As such, we do not permit the use of profanity, foul language, personal attacks, or the use of language that might be interpreted as libelous. Comments are reviewed and must be approved by a moderator to ensure that they meet these standards. The Guidon does not allow anonymous comments, and The Guidon requires a valid email address. The email address will not be displayed but will be used to confirm your comments.

If you want a picture to show with your comment, go get a gravatar.




Navigate Left
  • Indian wrestling competes at home and Russell

    Basketball

    Lady Indians fall at Sub-State to Goddard Lions, 38-33, on Mar. 1

  • Indian wrestling competes at home and Russell

    Sports

    Two out of the six wrestlers place at state

  • Indian wrestling competes at home and Russell

    Basketball

    Lady Indians basketball takes 62-48 victory over Kapaun Mt. Carmel in first round of Sub-State at home on Feb. 27

  • Indian wrestling competes at home and Russell

    Basketball

    Lady Indians fall, 52-40, at last regular season game against Abilene Cowboys on Feb. 22

  • Indian wrestling competes at home and Russell

    Basketball

    Lady Indians take, 56-49, victory over Dodge City Demons on Feb. 21

  • Indian wrestling competes at home and Russell

    Basketball

    Junior Brooke Denning leads Lady Indians to 46-35 victory over Garden City on Feb. 15

  • Indian wrestling competes at home and Russell

    Sports

    Six wrestlers headed to State after Regional Tournament

  • Indian wrestling competes at home and Russell

    Sports

    Indian wrestling defeat Eagles, 48-31

  • Indian wrestling competes at home and Russell

    Basketball

    Boys basketball falls to Abilene Cowboys, 53-49

  • Indian wrestling competes at home and Russell

    Basketball

    Lady Indians fall to Abilene Cowboys, 62-48, at away game on Feb. 12

Navigate Right
The School Newspaper of Hays High School
Indian wrestling competes at home and Russell